IP interkomlar Akıllı Telefonlarla Nasıl İletişim Kurar?

Akıllı IP interkom (IP diyafon) ürünleri evinize ve iş yerinize giriş çıkışı kontrol etmeyi kolaylaştıran yepyeni bir teknoloji. Üstelik kapıdaki kişiyi görmek, konuşmak ve girişe izin vermek (veya vermemek) için akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz.

İnterkom sistemlerini villa ve müstakil evlere uygun tek butonlu ve çok daireli projeler uygun bina-tipi olarak ikiye ayırabiliriz. Her iki versiyonda da cihazların üzerinde IP kameralar bulunur. IP interkom sistemleri, interkom ve akıllı telefon arasındaki iletişim yolunu sağlamak için yerel interkom sunucularının yanı sıra uzak bulut sunucularını da kullanabilir. Bu sistemler, tüm aygıtlar arasında bağlantı kurmak için VoIP SIP protokolü, IP üzerinden ses, IP video veya diğer protokoller gibi çeşitli protokoller kullanır.

IP interkomlar Akıllı Telefonlarla Nasıl İletişim Kurar?

İster tek butonlu, ister çok daireli bir interkom paneli kullanın, akıllı telefonunuzla iletişim kurmak için özel protokoller kullanılır. En popüler olanlardan biri, çoğunlukla VoIP telefonlarda kullanılan Oturum Başlatma Protokolüdür (SIP). Bu, bir TCP / IP ağının eşler arası uygulama katmanıdır. SIP sinyalizasyon ve oturum yönetiminden sorumludur ve bir çağrının bilgisayar tipi cihazlar (VoIP telefonları veya IP interkomlar gibi) arasındaki uçtan uca bağlantısını kontrol eder.

Cihazlar arasındaki bağlantı veya kanal kurulduktan sonra iletişim başlayabilir. Daha sonra ses ve video iletişimini işlemek için protokolün sinyal kısmı olarak SIP kullanılır. Bazı uygulamalarda IP video farklı bir protokol kullanılarak gönderilir. Akıllı telefon uygulaması artık birisinin kapıda olduğunu bildirebilir, videoyu görüntüleyebilir, iki yönlü ses iletişimi sağlayabilir ve kapıda elektrikli kilidi açan İnterkom'a özel bir komut gönderilmesine izin verebilir..
IP interkomlar Akıllı Telefonlarla Nasıl İletişim Kurar?